Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Namazda Okunan Sureler

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Namazda Okunan Sureler Empty
MesajKonu: Namazda Okunan Sureler   Namazda Okunan Sureler Icon_minitimeSalı Nis. 01, 2008 2:47 pm

NAMAZDA OKUNAN SÛRELER
Sabah Namazı
* Ebü Bürde (r.a) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalatu vesselâm) sabah namazında altmış-yüz arasında âyet okurdu."
Açıklama: Sabah namazı kıraati ile ilgili olarak gelen sahih rivayetlerde Rasulullah (s.a.v)’in Tekvir, Kaf, gibi sureleri okuduğu yine Mü’minun suresi’nin Hz. Musa kıssasına kadar anlatılan ayetlerine kadar (45. ayet) okuduğu sabittir. Cuma günü Secde, İnsan, Cuma, Münafıkuun surelerini okuduğu sabittir.
* Amir İbnu Rebî (r.a) demiş ki: "Hz. Ömer İbnu'l-Hattâb (r.a)'ın arkasında sabahı kıldık. Namazda Yusuf ve Hacc surelerini ağır bir kırâatle okudu.
Bunun üzerine Âmir'e: "Öyleyse fecir doğarken namaza başlamış olmalıdır" dendi. O da: "Evet!" diye cevap verdi."
Öğle ve İkindi Namazları
* Ebü Katâde (r.a) anlatıyor: "Rasulullah (s.a.v) öğlede ilk iki rek'atte Fatiha ile iki süre okurdu. Son iki rek'atte de Fatiha'yı okur, bazan da âyeti bize işittirirdi. Birinci rek'atte (kıraatı) uzun tutar ikinci de o kadar uzatmazdı. İkindi ve sabah namazlarında da böyle yapardı."
Açıklama: Öğle ve ikindi namazları ile ilgili gelen rivayetlerde Rasulullah (s.a.v)’in Leyl, Lokman, Zariyat, Secde ve buna benzer uzunlukta sureler okuduğu sabittir.
Akşam Namazı
* Mervan İbnu'l-Hakem anlatıyor: "Bana Zeyd İbnu Sabit (r.a) dedi ki: "Sen niye akşam namazında (kısâru'l-mufassal denilen) kısa surelerden okuyorsun? Ben Rasulullah'ın Tûlâ't-Tûleyeyn'i okuduğunu işittim."
Ebu Davud'un rivayetinde şu ziyade var: "Dedim ki: Tula't-Tüleyeyn nedir? Bana "el-A'raf", öbürü de "el-En'âm" diye cevap verdi."
* Hz. Aişe anlatıyor: "Resûlullâh (s.a.v), A'raf suresiyle akşamı kıldırdı. Sureyi ikiye bölerek her iki rek'atte bir parçasını okudu."
* Cübeyr İbnu Mut'im (r.a) anlatıyor: "Resûlullâh (s.a.v)’i akşam namazında et-Tûr suresini okurken işittim."
* Abdullah İbnu Utbe İbni Mes'ud anlatıyor: "Resûlullâh (s.a.v) akşam namazında Hâ-mim-ed-Duhan suresini okudu."
Yatsı Namazı
* Büreyde (r.a) anlatıyor: "Resûlullah (s.a.v) yatsı namazında Veşşemsi ve duhâhâ ve benzeri sureleri okurdu."
* eI-Berâ (r.a) anlatıyor: Resülullah (s.a.v) bir yolculuk sırasında yatsıyı kılmıştı. İki rek'atin birinde Tin Suresini okudu."
Genel Kıraat
* Hz. Âşe (r.a) anlatıyor: "Resülullah (s.a.v) askerî bir birliğin başına bir adamı komutan yapmıştı, Bu zât arkadaşlarına namaz kıldırırken, her seferinde kırâatını kulhüvallahu ahad ile tamamlıyordu. Döndükleri zaman durumu Hz. Peygamber'e söylediler. Rasulullah: "Sorun ona niçin öyle yapıyormuş?" buyurdu. Dediği gibi kendisine sorulmuştu. "Çünkü O, Rahmân'ın sıfatıdır, ben onu okumayı seviyorum!" diye cevap verdi. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v): "Ona bildirin, Allah onu seviyor!" müjdesini verdi."
* Şakîk İbnu Seleme (r.a) anlatıyor: "Bir adam İbnu Mes'ud'a gelerek: "Ben bir rek'atte mufassal sürelerin tamamını okudum" dedi. İbnu Mes'ud (r.a) da:
"Şiir mırıldar gibi mırıldar, meyve döküştürür gibi döküştürür müsün? Olmaz öyle şey! Resülullah (s.a.v) tek rek'atte birbirine denk iki süre okurdu. Bir rek'atte, Kamer ve Hakka sürelerini, bir rek'atte Tur ve Zariyat sürelerini; bir rek'atte Ve Vakıa ve Nun sürelerini; bir rek'atta Mearic ve NAziat sürelerini; bir rek'atte Mutafifin ve Abese sürelerini, bir rek'atte Müddessir ve Müzzemmil sürelerini; bir rek'atte İnsan ve Kıyâme sürelerini, bir rek'atte Nebe ve Mürselât sürelerini; bir rek'atte de Duhân ve Tekvir sürelerini okurdu."
https://tawhed.yetkin-forum.com

Namazda Okunan Sureler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-